تبلیغات
خداداد عزیزى 11 - به بهانه 8 آذر و گل تاریخی خداداد عزیزی | معجزه دعای پدر
حماسه ساز ملبورن ، غزال تیزپاى اسیا

به بهانه 8 آذر و گل تاریخی خداداد عزیزی | معجزه دعای پدر

یکشنبه 8 آذر 1394 11:17 ق.ظ

نویسنده : مصطفى رحمتى
ارسال شده در: زندگینامه خداداد عزیزی ،

امروز (یک‌شنبه) 8 آذر است. این تاریخ برای ما فوتبالی‌ها بسیار آشناست و همه را به یاد 8 آذر سال 1376 می‌اندازد؛ بازی ایران و استرالیا. دیدار رفت دو تیم در مرحله پلی‌آف جام جهانی 1998 (فرانسه) در حالی در ورزشگاه آزادی تهران به تساوی یک-یک انجامیده بود که تری ونبلز سرمربی انگلیسی و مغرور تیم ملی استرالیا قبل از آن بازی، ایران را کشوری خطرناک خوانده و حتی از ترس کمبود آب، با خود آب معدنی به کشورمان آورده بود!

به گزارش خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام ؛ اما بازی رفت با خوش‌شانسی استرالیایی‌ها و گل‌های هری كیول و خداداد عزیزی به تساوی یك- یك انجامید تا همه چیز به مسابقه برگشت كشیده شود.
مسابقه برگشت روز 8 آذر 1376 در ورزشگاه كریكت‌گراند ملبورن برگزار شد. بیش از 80 هزار تماشاگر استرالیایی برای تماشای بازی به استادیوم آمده بودند تا شاهد صعود تیم ملی كشورشان به جام جهانی باشند. اتفاقاً استرالیا بازی را هجومی آغاز كرد و در دقیقه یك بازی آئوریلیو ویدمار - سرمربی كنونی تیم امید استرالیا- در محوطه شش‌قدم با احمدرضا عابدزاده تك به تك شد كه عقاب آسیا او را ناكام گذاشت......

آن روز استرالیایی‌ها به قدری سرعتی بازی می‌كردند كه تصور می‌شد تصاویر تلویزیونی با دور تند در حال پخش است. حریف به لطف حمایت 80 هزار تماشاچی روی دروازه ما خیمه زده بود و بالاخره هم توانست در دقیقه 32 و توسط هری كیول گل برتری را بزند. در نیمه اول استرالیایی‌ها فرصت‌های زیادی توسط ویدمار، ویدوكا، لازاریدیس و كیول كه جملگی در لیگ برتر جزیره توپ می‌زدند، روی دروازه ما خلق كردند كه با درخشش عابدزاده، پاشازاده و خاكپور دفع شد.
آغاز نیمه دوم و در دقیقه 48 آب سردی بر پیكر تیم ملی ما پاشیده شد. ارسال مواج استن لازاریدیس، دفاع چپ نفوذی استرالیا و ضربه تمام‌كننده ویدمار دروازه ایران را برای بار دوم گشود. تا دقیقه 76 همه چیز به كام استرالیاست اما ناگهان ورق برمی‌گردد. ابراهیم تهامی یار تعویضی ما توپی را برمی‌دارد و نفوذ می‌كند كه با دخالت و ارسال خداداد عزیزی و ضربه دقیق كریم باقری نتیجه را 2 بر یك كرده و ما را به بازی برمی‌گرداند. دقایقی بعد یكی از تاریخی‌ترین لحظات فوتبال ایران به وقوع می‌پیوندد.
دفع توپ كریم باقری در میانه میدان به علی دایی می‌رسد و این دومی هم ماندگارترین پاس گل عمر خود را تودر برای خداداد عزیزی ارسال می‌كند تا پسر دوست‌داشتنی فوتبال ایران گل صعود ما به جام جهانی فرانسه را بزند. گلی كه بسیاری از طرفداران استرالیایی از آن به عنوان تلخ‌ترین لحظه در تاریخ ورزش آن كشور یاد می‌كنند.
از آن روز به بعد خداداد عزیزی، حماسه‌ساز ملبورن لقب گرفت. خیلی‌ها آن ضربه را معجزه این مهاجم ریزنقش خواندند و امروز به همین بهانه دست به قلم شدیم تا توضیح مختصری بدهیم.

همه ما می‌دانیم كه در آموزه‌های الهی ارزش فراوانی برای پدر و مادر قرار داده شده است و «نیكی به والدین» یكی از دستورات ثابت و تغییرناپذیر شرع ماست. در عرف جامعه ایرانی هم فرزندان سعی می‌كنند در خدمت والدین باشند و تا جایی هم كه می‌دانیم خداداد عزیزی یكی از این افراد است. آنهایی كه از نزدیك خداداد عزیزی را می‌شناسند، خوب می‌دانند پدر برای او چه جایگاه رفیعی دارد. برای حماسه‌ساز ملبورن كه مادرش را در عنفوان جوانی از دست داده، پدر در بالاترین و ارزشمندترین جایگاه قرار دارد.

او هنوز هم وقتی از خواب بیدار می‌شود، اولین كاری كه می‌كند سر زدن به خانه پدری است. شاید به همین خاطر باشد كه خودش در فوتبال ایران به جایگاه كنونی رسیده است كه 18 سال بعد از گل ملبورن باز هم همه به یادش هستند. این جایگاه و آن گل خداداد عزیزی به اعتقاد ما معجزه دعای پدر است؛ پدری كه اگر پای صحبتش بنشینید، همواره از فرزند قهرمانش تعریف و خداداد را دعا می‌كند.

خاطره تداركات تیم ملی در استرالیا
خداداد، خداداد خدا تو را به ما داد
سال‌ها پیش و در هشتم آذر 1376 مدد جباری مدیر تداركات امروز استقلال روی نیمكت تیم ملی می‌نشست. او از آن روز تاریخی خاطرات خوبی دارد. تیم ملی یك هفته قبل از بازی با استرالیا به این كشور سفر كرده بود، در آن روزها من تنها بودم، آقای فائقی معاون وقت سازمان تربیت‌بدنی كه نفر دوم ورزش ایران محسوب می‌شدند، همراه تیم ملی در استرالیا حضور داشتند. این مرد بزرگ وقتی دید من تنها هستم، نزدم آمد و گفت من دستیار تو هستم، به او گفتم آقا شما رئیس هستید و خودم كارها را انجام می‌دهم اما جواب داد ما همه باید كمك كنیم تا تیم ملی به جام جهانی برود. او واقعاً یك هفته در تمرین همه كار كرد و چنین رفتاری فقط و فقط از همچون آدمی برمی‌آمد.

 

در روز بازی وقتی خداداد عزیزی با بوسنیچ تك به تك شد، من چشمانم را بستم یك‌دفعه دیدم پرویز كماسی می‌زند به من و می‌گوید گل زدیم بدو، آقا ما دنبال خداداد عزیزی می‌دویدیم و من فریاد می‌زدم: خداداد، خداداد، خدا تو را به ما داد... جباری بعد ادامه داد: آن دیوانه استرالیایی كه به زمین پرید و تور را پاره كرد، امداد غیبی بود. شاید جالب باشد بدانید در استرالیا می‌گفتند او چند روز قبل در مسابقات اسب‌سواری به زمین آمد و بعد از وقفه استرالیا را برنده اعلام كردند. شاید او فكر می‌كرد در فوتبال نیز چنین اتفاقی می‌افتد اما نمی‌دانست سند ناكامی استرالیا را امضا می‌كند. جباری در پایان گفت: بعد از بازی با استرالیا من به فدراسیون رفتم، شخصی كه همه را دور زد و با مسئولان جدید فدراسیون حضور داشت، گفت شما بروید، تماس می‌گیریم برای اینكه در جام جهانی باشید، هنوز منتظر هستم برای رفتن به جام جهانی و فرانسه تماس بگیرند البته مهم نیست آن خوشحالی مردم به همه چیز می‌ارزید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 20 آذر 1394 09:59 ق.ظ